Joomla! yüksek etkileşimli ve çok-dilli Web siteleri, çevrimiçi topluluklar, medya portalları, bloglar ve e-Ticaret uygulamalarının hızlıca oluşturulabilmesi için tasarlanmış bir açık kaynak içerik yayınlama sistemidir.


Joomla! LogosuJoomla! geniş hacimli HTML belgeleri ve zengin medya içeriklerini yönetmek ve yayınlamak üzere hazırlanmış kolay-kullanımlı grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sunar. Her boyutta organizasyon tarafından Genel Web Siteleri, Dahili Ağlar ve diğer ağlar için kullanılmaktadır. Ayrıca binlerce kullanıcılı topluluk tarafından desteklenmektedir.


sound by jbgmusic

ZİYARETÇİLER

Bugün210
Dün247
Hafta210
Ay4218
Tümü912515

(C) Fliesenstadt

Kimler Sitede

Şu anda 12 konuk çevrimiçi

DİL

Sosyal Paylaşım

ADAM YERİNE KONMAK

HOŞUMA GİTTİ HERKES OKUSUN İSTEDİM.....

KULLARA NE OLUYOR ?

ALLAH insanı adam yerine koyuyor da kullara ne oluyor?

              Sultan Fatih daha yirmi bir yaşında bir delikanlı iken, çağ açıp çağ kapatmayı, İstanbul’u fethetmeyi, gemileri karadan yürütmeyi nasıl başardı? Bir eğitimci olarak bu sorunun cevabını çok düşündüm.

              Bu kadar genç yaşta bu kadar büyük başarılar elde etmeyi nasıl başardı Sultan Fatih? Anne babası ve hocaları onu bu kadar iyi yetiştirmeyi nasıl başardı?

 

             Ellerinde sihirli bir değnek mi vardı? Yirmili yaşlardaki gençlerimizi (gençliğimizi) düşünüyorum. Bu yaşlardaki gençlerimiz ya Üniversiteye hazırlanıyorlar,                 ya askerde oluyorlar, ya da üniversitede okuyorlar.

              Bir kısmı da askerliği tecil etmek için veya okumayı dışardan da olsa sürdürebilmek için açık öğretim fakültesinde okuyorlar.

             

             Sorun gençlerin mayasında mı yoksa onları yetiştirmek gibi büyük bir sorumluluğu olan biz büyükler de mi?

            

            Fatih Sultan Mehmed’in hayatını okurken en çok dikkatimi çeken olaylardan bir tanesi de, babası tarafından daha on dört yaşında tahta oturtulmasıdır.

            Daha çocuk yaşta bir insanı niçin tahta geçirirler? Koca devleti bir çocuğun omuzlarına yüklemek çok anlamsız geliyor ilk bakışta. Evladına, daha on dört yaşında olduğu halde, “bir devleti yönetebilecek kadar iyi yetiştin sen!” mesajını veren bir babanın oğlunun, çağ açıp çağ kapatabilmesine şaşırmamak lazım. İyi yetişmiş bir evlat ve padişah olduğunun en büyük ispatlarından birisi de, babasını tahtın başına çağırırken kullandığı cümledir. “Eğer ben padişahsam, emrediyorum

          

          Ordunun başına geç! Eğer sen padişahsan, zaten görevin bu! Ordunun başına geç!” Benim derdim, zaten tüm dünyanın hayran olduğu, Peygamber müjdesine mazhar olmuş bir padişahın hayatından kesitler sunmak değil.

 

           Biz yetişkinler gençlerimizi ne kadar adam yerine koyuyoruz? Bu ülkede kaç tane baba, yeni bir yatırım yaparken on dört yaşında oğlunun fikrini alarak onu adam yerine koyar?

          Bu ülkede kaç tane anne, evine yeni bir eşya alırken daha on dört yaşında olan kızının fikrini alarak onu adam yerine koyar?

          Bu ülkede kaç tane öğretmen, daha liseye başlamamış öğrencilere kendilerinin artık yetişkin bir birey olduğu bilincini vermemiz gerektiğinin bilincindedir?

          Bu ülkede kaç tane eğitimci bu gerçeklerin farkında olmanın yetmediğini, bu gerçekleri sadece öğrenciye anlatmanın da sorunları çözmediğini, anne ve babalara da bu gerçekleri anlatmak zorunda olduğumuzu düşünür?

 Tayların yetişmesi

         Çocukluğu ve gençliği köyde geçmiş biri değilim.

         Sadece yazları birkaç haftalığına köyde kalırdık. Ancak köylerde tayları nasıl yetiştirdiklerini, tavukların civcivlerini yanlarından niçin uzaklaştırdıklarını rahmetli dedemden dinlemiştim.

        Bir eğitimci olunca da geçmişteki hatırlarınızın büyük bir kısmı “eğitime bakışınızı” yönlendiriyor. Hala annesinin peşinde gezen tayların, birkaç aylık olduktan sonra, sahibi tarafından sırtına boş bir sepet asılır.

        Yük taşımaya alışmaları için her hafta sepetin içine biraz daha ağır yük konur. Hiçbir yük olmasa dahi haftada bir sepetlerin içine birer taş daha atılarak tayın yükü artırılır. Tay’ın sahibi bilir ki hiç yük taşıtmadan büyütülen taylar at olunca da tay gibi güçsüz kalır.

       Yirmi yaşını geçtiği halde hala çocuk gibi davranan gençlerin anne ve babalarının (sahiplerinin) yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi de budur. Civciv tavuk olmaya başladığını anlamalı.

       Evlatlarını koruma konusunda tüm canlılar fedakarlık yaparlar. Ancak çok bilinenlerden bir tanesi de tavukların civcivlerini koruma mücadelesidir. “Korkak tavuk!” gibi korkaklıkla anılma sıfatını üzerinde taşıyan, dünyanın en korkak varlıklarından kabul edilen tavuk bile, etrafında civcivleri varken aslan kesilir.

       Kimse kendisine ve civcivlerine yaklaşamaz. Evlatlarını, yani civcivlerini bu kadar çok seviyor olmasına rağmen, civcivler biraz büyünce anne tavuk tarafından yanlarından uzaklaştırılır.

      Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler diye anne tavuk civcivlerini kanatlarıyla yanından uzaklaştırmaya başlar.

      Anne tavuk bunu yapmamış olsa, tavuk kadar boyu olmasına rağmen, civciv gibi davranan tavuklar yetiştirmiş olur. * * * * *

      Bir genci ne zaman adam yerine koymak lazım? Bu sorunun cevabını bir eğitimci olarak benim, ya da bir psikologun vermesine itiraz edebilirsiniz.

      Ancak bu sorunun cevabını ALLAH (c.c) verirse herkes susmak zorundadır.

      Soruyu, “ALLAH insanı ne zaman adam yerine koyuyor?”

şeklinde sormakta fayda var.

     Cevabı çok basit… “Buluğ çağı” veya “Ergenlik dönemi” dediğimiz dönemden itibaren ALLAH insanı mükellef yapıyor, yani adam yerine koyuyor.

     Ne garip değil mi? ALLAH insanı adam yerine koyuyor da anne babası ya da öğretmeni adam yerine koymuyor.

     Bizim adam yerine koymadığımız evladımızı başkaları niçin adam yerine koysun?

     Bizim adam yerine koymadığımız öğrencilerimizi başkaları niçin adam yerine koysun?

     Bizim adam yerine koymadığımız gençlerimizi başkaları niçin adam yerine koysun?

 

   GENÇLERİMİZE HAK ETTİKLERİ ÖNEMİN VERİLMESİ DİLEĞİYLE,ONLAR GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR.

 

 

     ALINTI : Bir gönülbahçesi forumu

 

Yorumlar  

 
+2 #2 Ali Canlı 21-04-2015 18:11
Selam olsun İsmail Bey,
Kazdagları Milli parkına ve Ulusal ve Uluslararası alanda bolgeye ve turizme katkılarınızdan dolayı tesekkur ederim.Ayrıca müthiş bir yazı elinize saglık...
Alıntı
 
 
+3 #1 Harun 19-02-2013 06:10
Paylasim icin tesekkürler!

Cok dogru tespit, adam yerine koyulmak gibi güzel bir duygu var mi ki?

Benim ebeveynlere tavsiyem "yavrulariniza" genc yasta "adam yerine" koyup ona sorumluluk verip onun kendisini gelistirmeye firsatlar veriniz....
ve billahi tevfik
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2022 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.

Joomla free themes made by Lonex.

KAZDAĞLARI

                                                                                                                                 

                

KAZDAĞI MİLLİ PARKINI

ALAN KILAVUZU

 

NEZARETİNDE

GEZMEK

İSTİYORSANIZ

 İLETİŞİM

 

  0 532 491 67 33

balaorman@hotmail.com

   

      

      

           

        

   

        

 

       

  

           

TANIMAK İSTERSENİZ

 ÖZGEÇMİŞİM